Гірська система Карпат
15.08.2009, 16:56
Гірська система Карпат розміщена в центральній частині Європи, простягається велетенською дугою на 1 500 км від Братислави до Залізних Воріт (р. Дунай). Охоплює територію Украї­ни, Румунії, Польщі, Угорщини, Чехії, Австрії, Словаччини. В Украї­ну заходить східна частина цієї гірської системи, що має назву Україн­ських Карпат. Українські Карпати простягаються з північного заходу на південний схід на 280 км, а в ширину — на 100—110 км. На тери­торії України Карпати розміщені у Львівській, Чернівецькій, Закар­патській та Івано-Франківській областях. До складу Українських Кар­пат входять три частини: гори Карпати, Передкарпатська підвищена рівнина і Закарпатська низовина.
природні умови сучасних Карпат змінюва­лися протягом мільйонів років. Виникнення Карпат спричинено аль-пінськими горотвірними процесами. Початок піднять супроводжувався вулканічними процесами (Вулканічний хребет). Карпати — сейсміч­ний район, епіцентри землетрусів здебільшого тяжіють до гір Вранча (Румунія). Українські Карпати — це молоді, середньовисотні гори. Вони складаються з витягнутих з північного заходу на південний схід паралельних хребтів. Найвищою частиною Карпат є Полонинсько-Чор-ногірські Карпати, де розміщені найвищі вершини: г. Говерла — 2 061 м, г. Піп Іван — 2 022 м, г. Петрос — 2 020 м.
Українські Карпати багаті на корисні копалини: будівельні пісковики, вапняки, пісок, гравій, нафту, газ, горючі сланці, солі, мармур, золото, поліметалеві руди, вулканічні туфи, мінеральні й термальні води.
Клімат Карпат помірно-континентальний. Кліматичні умови і погода залежать від висоти та орієнтації схилів гірських хребтів. Температура, кількість опадів, тиск змінюються з висотою. Кількість опадів, яка тут випадає, найбільша в Україні. Карпати розташовані на шляху переносу повітряних мас з Атлантичного океану на схід, що зумовлює нерівномірний розподіл опадів: 700 мм/рік — у передгір'ях,
1 600 мм/рік — на вершинах. Найбільша кількість опадів (2 238 мм/рік) випадає в с Руська Мокра. Середні температури січня — від -4 °С в Передкарпатті до -12 °С у горах; липня — відповідно, від +19 °С до+10°С;+7°С.
Українські Карпати мають найгустішу річкову мережу в Україні, яку утворюють річки Дністер, Прут, Тиса зі своїми притока­ми. Річки мають змішане живлення, але переважають води атмосфер­них опадів. Тривалі дощі, інтенсивне танення снігу в горах навесні та на початку літа спричиняють великі паводки. Річки виходять з берегів, затоплюючи будинки, дороги, поля, активізуються ерозійні процеси.
У Міжгірському районі Закарпатської області на висоті 989 м над рівнем моря знаходиться найбільше озеро в горах — Синевир, а в Чор-ногірському масиві на висоті 1 801 м над рівнем моря — найвище озеро в Україні — Бребенескул.
Великої шкоди господарству і населенню Карпат завда­ють несприятливі фізико-географічні процеси: снігові зсуви і лавини, розливи карпатських річок, вітровали. Особливо великої шкоди завда­ють селі. Вони бувають водно-щебневі, сніжно-дощові, водно-дрібно-брилові. Карпати належать до найбільш лавинонебезпечного регіону України. В останнє десятиріччя внаслідок надмірної і неконтрольова-ної вирубки лісу в Карпатах активізувалися несприятливі фізико-гео­графічні процеси і явища.
В Українських Карпатах спостерігається висотна по­ясність, яка зумовлена тим, що з висотою температура знижується, а кількість опадів збільшується.
До висоти 400—700 м розвинутий передгірний пояс; від 700— 1 200 м — низькогірний; від 1 200—1 500 м — середньогірний. Вище — субальпійський і альпійський пояси. Для Карпатських гір харак­терна велика залісненість території (40 %). Тому Українські Карпати часто ще називають Лісистими Карпатами. Тут переважають смереко­во-букові ліси. Велику площу займають дубові, ялицеві і грабові на- Передкарпаття
   Довжина голок однієї старої сосни складає 200 км.
  31м3 ялини одержують 250 кг паперу або 1500 м віскозного шовку; з 1 м3 осики 1 млн сірників або 300 кг картону.      
  20 тис. видів сировини можна отримати з лісу.
   1 га хвойного лісу виділяє озон і 30 кг ефірних масел, які знищують шкідливі мікроорганізми в атмо­сфері, вбирає 36 т пилу за рік,
  Ліс затримує поверхневий стік, регулює річний . стік річок, захищає від руйнування схили гір.
  У Карпатах знаходиться 1400 природоохоронних об'єктів.
Карпати — неповторний куточок української землі. Він найбільш екологічно чистий. Це район для розвитку санаторно-курортного господарства, туризму. Не тільки райони Трускавця, Сваляви, Моршина, Східниці — з унікальними джерелами мінеральної води (популяр-ної у всьому світі), а вся територія Карпат є перспектив­ним районом рекреації.

 

Категорія: Цікава географія | Додав: Вчитель
Переглядів: 2764 | Завантажень: 3 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 5.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]