ПОХОДЖЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ Європа
09.12.2009, 18:36

ПОХОДЖЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ

Європа

Австрія. Від давньо німецького «східна держана». Назва Відня походить від імені слов'янського племені видів (німецька назва західних слов'ян, предків сучасних слов'ян, Вони колись населяли всю Східну Німеччину й у XII— XVII ст. були винищені або онімечені). У перекладі слово венда означає «жителі вод, лугів».

Бельгія. У давнину на території сучасної країни жили кельтські племена; звідси і її назва. Брюссель у перекладі означає «будинок, поселення на заболоченому лузі».

Болгарія, Походить від назви тюркського кочового племені болгар, що з'явилося в Уст. на Волзі у VII ст. на Дунаї, де розчинилося в масі слов'ян, передавши їм своє етнічне найменування, але не залишивши помітних слідів у мові.

Ватикан. Від імені пагорба Монтс Витикано, на якому розташована резиденція Папи Римського, глави римсько-католицької церкви. Пагорб же було названо так тому, що на ньому колись пророкували оракули: від латинського — «провіщання», «проротво» .

Велика Британія. Країна бриттів; бритти — «різнокольорові»; названі так за те, що в минулому фарбували свої тіла. Часто Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії називають ще Англією, за назвою основної частини країни. Англія в перекладі — країна англів (англи — давньогерманське плем'я, що в середині V ст. переселилося в Британію; у VІ ст. англи заснували королівство і злилися із плем'ям саксів, утворивши народ англосакси). Походження назви Лондона не встановлено. Угорщина. За назвою угорців (мадяр, угрів), що в ІХ-Х ст. перекочували з Передуралля через південноросійські степи на Дунай і асимілювали місцеві племена. Будапешт одержав свою назву від двох міст, що його утворили, — Буди (слов'янською — «хатина», «курінь») і Пешта («печера»).

Берлін було засновано в XIII ст. слов'янами; назва походить від давньослов'янських слів  берми — «калюжа» (болото, обводнене місце), оскільки місто розташоване в межиріччі Ельби й Одеру, у низинній, заболоченій і лісистій місцевості.

Греція. Від назви народу; греки — означає «давні».

Данія. Копенгаген здавна перебував на перехресті торговельних шляхів, що й послужило причиною його найменування; у перекладі — «купецька, торговельна гавань».

Іспанія. Точних даних про походження назви Мадріда немає. Вважають, що вона походить від назви мавританського поселення, заснованого в X ст.; арабське малшрит — «луг» («пасовище»).

Італія. Від імені невеликого народу італів, що колись жив у середній і південній частині Апеннінського півострова. Назва Рима, за однією версією, походить від грецького «течу», тобто «місто на річці» (Тибр; давня назва — Румон); за іншою, місто названо за ім'ям його легендарного засновника Ромула.

Ліхтенштейн. У перекладі — «світлий камінь».

Люксембург. Від німецьких люк — «маленький», бург — «місто»; «маленька фортеця». Так називалася сторожова вежа, побудована римлянами на скелі .Монако. Від грецького «чернець», «пус­тельник»: у давнину тут на відокремленій скелі розташовувався храм, присвячений Гераклу Пустельнику.

Нідерланди. Від німецьких слів «низинна країна». Голландія — «лісиста країна» (тепер лісу майже немає). Назва офіційної столиці Амстердама в перекладі означає «дамба (гребля) на річці Амстель»; місто розташоване в гирлі р, Амстель. Гаага в буквальному перекладі — «графська огорожа».

Норвегія. Назва давньонорвезька у перекладі «північний шлях», «країна північного шляху». Назва Осло, за однією версією, мовою давніх норвежців означала «божественний гай» (ом — «бог», їй — «гай»), за іншою, вона походить від слова ох — «гирло» і назви річки Лу, в гирлі якої його було спочатку зведено.

Польща. Від назви народу; поляки — жителі рівнини: польською це — «рівнина».

Сан-Маріно. Наприкінці III ст. на одному з островів Адріатики — Арбе — жив муляр Марино, що був відомий виступами проти місцевих феодалів. Рятуючись від їхнього переслідування, він перетнув Адріатичне море й укрився в гірській печері Монте-Титан, де створив громаду вільних мулярів. Після смерті Марино був зарахований до лику святих, а місцевість одержала на його честь ім'я Сан-Маріно.

Фінляндія. Це — «країна фінів»; фіни — «болотні (озерні) люди», «жителі боліт». Фіни інакше називають себе суомі, а країну — Суомен Тасвальта, що в перекладі. означає «країна тисячі озер (боліт)». Назва Ґельсінкі походить від імені давнього на роду

Швейцарія. Від давньонімецького — «скотарство», «молочне господарство». Берн (від німецького — «ведмідь») — «ведмеже місце»: місто розташоване на лісистих схилах Бернських Альп, у яких раніше мешкали ведмеді. Його було засновано в 1191 р. герцогом Бертольдом поблизу замка Найдег, що контролював прохід долиною р. Ааре. За однією версією, Бертольд на місці заснування замка вбив ведмедя й на честь цього дав майбутньому місту найменування Берн (зображення ведмедя містить нинішня ембле­ма міста), за іншою, Берн — німецький варіант назви італійського м. Верона.

Швеція. Назва Стокгольма в перекладі означає «острів у вузькому місці»: місто розташоване на берегах і островах вузького видовженого озера Меларен і протоки, що з'єднує озеро з морем.

Категорія: Цікава географія | Додав: Вчитель
Переглядів: 6940 | Завантажень: 2 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 3.9/16
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]