Грунти України
14.08.2009, 22:54

Грунти України

    Грунт – це поверхневий шар земної кори, видозмінений під впливом фізичного, хімічного і органічного вивітрювання. Це ланка, що зв’язує живу і неживу природи. Складається з твердих речовин, ґрунтової води, повітря і живих організмів.

    Процес утворення грунтів пов’язаний з кліматом, рослинністю, рельєфом, діяльністю мікроорганізмів, мінеральним складом підгрунтя і працею людини.

    Найважливіші морфологічні ознаки грунтів:

<!--[1)    забарвлення

<!--[2)    структура

<!--[3)    будова

<!--[4)    механічний склад

<!--[5)    включення

<!--[6)    родючість грунту

    Забарвлення – це одна з важливіших морфологічних ознак, за якою деякі грунти навіть одержали назву (чорноземи, каштанові, буроземи, сіроземи ). Колір грунтів залежить від сполук, що входять до його складу.

    Структура. Грунти поділяються на структурні і безструктурні. У безструктурному грунті окремі механічні елементи (піщинки, пилуваті частинки) перебувають у вільному стані й не зв’язані одна з одною. У структурному – вони поєднані в агрегати різної величини і форми, які надають грунтові певної структури.

    Структура грунту, створюючи сприятливий водний і повітряний режим, є одним з вирішальних факторів його родючості.

    Найсприятливішою структурою є горіхувато-зерниста з агрегатами розміром від 10 до 0.25 мм.

    Будова грунту – щільність і пористість, які зумовлюють його водопроникність і аерацію.

    Механічний склад грунту – це співвідношення в грунті часток різної величини. Залежно від вмісту глини і піску поділяються на такі групи: легкі, середні суглинисті, важкі глинисті.

    Включення – це елементи, які містяться в грунті не з причин грунтоутворення: уламки твердих гірських порід, залишки будівельного сміття тощо.

    Родючість грунту – це здатність забезпечувати рослини вологою, повітрям і поживними речовинами під час вегетації.

    До складу грунтів входить 45 різних елементів, але найпоширенішими з них є вуглець, кисень, водень, азот, кремній, алюміній, залізо, кальцій, натрій, сірка, фосфор, титан і марганець.

    Чорноземи – най родючіші грунти в світі. Вони містять до 7% гумусу і мають грудкувату будову. Най більшою особливістю цих грунтів є велика глибина гумусового горизонту – до 120 – 150 см і більше.

    В Україні спостерігається зменшення земель внаслідок ерозійних процесів, повторного засолення, забруднення промисловими відходами. Так, еродовані грунти Кагарлицького і Миронівського районів Київської області становлять 68%.

    Чорноземи втратили третину гумусу.

    Слід пропонувати дітям  восени вкопувати опале листя в грунт, показуючи навесні, що земля від цього стає темнішою, родючішою. Висаджуючи рослини, треба вносити органічні і мінеральні добрива, переконуючи дітей у необхідності піклування людини про родючі землі.

Категорія: Цікава географія | Додав: Вчитель
Переглядів: 4210 | Завантажень: 1 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 3.5/4
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]