Нафта
27.12.2010, 01:03
Нафта
Що таке нафта? Це масляниста, темно-коричнева, майже чорна рідина.
Іноді буває іншого кольору. Нафта — це суміш різних рідких речовин, в яких розчинені смоли і гази. Нафта легша, ніж вода. Вона розтікається по поверхні води плівкою завтовшки в півміліметра. Тому, якщо в морі потопає танкер, що перевозить нафту, або нафтопродукти це викликає екологічну катастрофу.
У нафти дуже висока теплопродуктивність, тому нафта — надзвичайно цінна енергетична сировина.
Сира нафта підлягає перегонці. Вона основана на різних властивостях речовин, що входять до складу нафти.
Першим при нагріванні нафти закипає бензин; потім пара лігроїну відокремлюється від суміші; пара гасу при нагріванні до більш високої температури; а вже потім — пара солярових масел; залишається мазут, який теж перероблюють.
Перший нафтоперегонний завод було збудовано на Північному Кавказі у 1823 році кріпосними братами Дубиніними. Ось перед вами макет нафтопереробної установки братів Дубиніних (Демонстрування приладу.) В печі вмонтований котел, що заповнюється 40 відрами нафти. Після перегонки виходило 16 відер гасу і в котлі залишався мазут.
Сучасні нафтопереробні і крекінгзаводи — величезні підприємства, що перероблюють велику кількість нафти.
Як використовується нафта в господарстві? Зверніть увагу на плакат та виставку продукції, яка виробляється з нафти. Гас (керосин), бензин, розчинники, паливо для двигунів, електроізоляція, парафін, сірники, свічки, авіаційне пальне, мило, спирт, парфуми, фарби, вибухові речовини, мазі, мастила, пластмаси, поліетилен, кокс, метан, неон, асфальт, графіт, технічні мастила і масла, ізоляція, скотч, резина, пластикові флакони, пляшки, легке масло, маргарин, ароматизатори, цукерки, фотоплівка, комп’ютерне обладнання, синтетичні волокна і тканини, штучна шкіра, каучук, пінопласт тощо.
То чи є доцільним використовувати нафту і газ саме таким способом — спалюючи і пускаючи на вітер наше багатство? Може, потрібно шукати альтернативні джерела енергії і новітні технології, які не тільки допоможуть зберігати корисні копалини, а й дозволять покращити екологічний стан природи, адже відомо, що саме гірничодобувна промисловість та теплові електростанції є найбільш забруднювачами повітря, води і ґрунтів?
Задачі
1.   Розрахуйте, скільком тонам умовного палива відповідає 1 т різних видів палива, якщо відомо, що калорійність 1 кг становить (ккал): нафти — 11 000; кам’яного вугілля — 7000; бурого вугілля — 5000; природного газу (1 тис. м. куб.) — 9000.
2.   При спалюванні 1 кг дров виділяється 2500 ккал теплоти. Скільки для цього ж необхідно:
а) кам’яного вугілля;
б) природного газу;
в) бурого вугілля?
3.   Для опалювання житла в середньому на рік витрачається 3 т кам’яного вугілля. Установить, скільки для цього потрібно було б:
а) природного газу;
б) бурого вугілля.
4.   Визначте, яку кількість вугілля видобували в Україні у 1994 році відкритим способом, якщо відомо, що його частка становила 0,02 % від усього видобутку. (94,6 млн т)
5.   Встановіть процент забезпечення України власною нафтою, якщо її потреба на рік — 50–55 млн т, а видобуток — 4–5 млн т.
6.   Україна забезпечує свої потреби у природному газі на 25 %. Визначить потреби у цьому виді палива, якщо видобуток газу — 18,3 млрд м3.
7.   З 1 т вугілля при коксуванні одержують 750 кг коксу. Розрахуйте, скільки необхідно вугілля для отримання 2 млн т коксу.

Категорія: Цікава географія | Додав: Вчитель
Переглядів: 2008 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]