Кліматичні умови Криму
15.08.2009, 17:04

КЛІМАТИЧНІ УМОВИ

Середня річна величина сумарної радіації на ПБК становить близько 125 ккал/см2, а середня річна величина радіаційного балансу на захід­ному узбережжі півострова перевищує 60 ккал/см2. Цей показник най­вищий в Україні. Саме тому середня температура січня на ПБК ±4 °С (Ялта), у той час як у горах — (-3,6°)—{-А °С) (Ай-Петрі), а в пе­редгір'ї — (-1°)—(-2 °С). Також відрізняється і середня температура липня, відповідно, від +23 °С (Ялта) до +15,6 °С (Ай-Петрі і +22 °С (Передгір'я), про що свідчить кліматична карта.

На території Криму переважають повітряні маси помірних широт континентального і морського походження. Улітку сюди надходить континентальне і морське тропічне повітря, значний вплив на клімат здійснює відріг Азорського антициклону. Циклонічна діяльність у межах області зв'язана переважно з Ісландським мінімумом, узимку —з виходом середземноморських циклонів. Цими циклонами зумовле­ний також зимовий максимум опадів. Особливо добре виражений він у Кримських горах, які є бар'єром для фронтальних розділів і зумов­люють їх загострення та активізацію.

Кримські гори також перешкоджають проникненню холодних по­вітряних мас з півночі. Одночасно з теплим впливом Чорного моря й середземноморськими циклонами це зумовлює формування на ПБК особливого (середземноморського) клімату з теплою зимою і макси­мумом опадів у цю пору року. У Степовому Криму випадає близько 400 мм опадів з максимумом у червні — липні. У Кримських горах кількість опадів перевищує 1 000 мм, максимум їх припадає на грудень — січень. Висота снігового покриву в горах досягає 30 см, а тривалість його залягання становить приблизно 100 днів. На ПБК випадає до 550 мм опадів. Отже, Кримські гори розташовані в помірному кліматичному поясі, а ПБК — у субтропічному.

 

Категорія: Цікава географія | Додав: Вчитель
Переглядів: 2024 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 1.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]