КІЛЬКІСТЬ І ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ ЗЕМЛІ. ЛЮДСЬКІ РАСИ, РІВНІСТЬ РАС. 6 КЛАС
[ Викачати з сервера (84.5 Kb) ]26.12.2010, 23:35
КІЛЬКІСТЬ І ГУСТОТА НАСЕЛЕННЯ ЗЕМЛІ. ЛЮДСЬКІ РАСИ, РІВНІСТЬ РАС. 6 КЛАС
Мета: сформувати знання учнів про кількість і густоту населення Землі, кількість і розміщення населення на території України; формувати вміння визначати на карті густоту населення; дати поняття про людські раси; розглянути ознаки, за якими розрізняють людей різних рас; розповісти учням про життя видатного мандрівника Міклухо-Маклая; виховувати повагу до представників різних рас на підставі усвідомлення рівності всіх людей за розумовим і фізичним розвитком.
Обладнання: підручник географії, атласи, фізична карта півкуль, ілюстрації із зображенням представників різних рас, портрет М. М. Міклухо-Маклая.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка знань учнів
• Жива оболонка Землі називається...
• Де найбільша концентрація живих організмів?
• Основою життя на Землі є...
• Кількість організмів зменшується з...
• У результаті взаємодії природних компонентів сформувався...
• Процес, у результаті якого в рослинах утворюються органічні речовини, ...
• У результаті взаємодії всіх оболонок Землі сформувалася...
• Складові частини сфер Землі...
III. Вивчення нового матеріалу
Предки сучасної людини з’явилися на Землі близько 3 млн років тому, а близько 40 тис. років тому — люди сучасного типу.
На земній кулі живуть сотні різних народів і народностей. Вони розмовляють різними мовами.
Найбільш поширеними є десять мов світу, якими розмовляє 60 % усього людства: іспанська, англійська, російська, китайська, хінді та урду, японська, німецька, арабська, портуґальська та французька.
За останні десятиліття англійська мова стала мовою міжнародного спілкування. Це робоча мова більшості міжнародних організацій, наприклад Організації Об’єднаних Націй (ООН).
Це мова міжнародного бізнесу. Саме її використовують на всіх міжнародних авіалініях. Англійську мову називають мовою століття, мовою інформації. Більшість технічних і наукових газет і журналів видається англійською мовою, нею пишуть комп’ютерні програми та інструкції до них. Це мова супутникового телебачення.
От чому знання англійської мови (поряд зі знанням рідної) стає необхідним сучасній людині.
Якщо основних мов 10, то діалектів ще більше (наприклад, в Африці — близько 1000, в Індії — 200). Кожен народ має свої звичаї, традиції, свій національний одяг, пісні, національну страву (див додаток 1).
Сьогодні в усіх країнах світу проживає близько 6,5 млрд чол. Чи багато це? Кількість ця величезна. Якби всіх людей можна було вишикувати у щільну колонну по 50 осіб в ряд, то довжини її вистачило б, щоб оперезати нашу планету по екватору. Вчені вважають, що кожну хвилину на земній кулі народжується 100 дітей.
Сьогодні в Україні проживає 46,9 млн чол. (це 6те місце в Європі після Росії, Німеччини, Великої Британії, Італії, Франції та 21ше місце у світі). Крім того, за межами України проживає понад 10 млн українців. Найбільше їх у Росії, США, Канаді, Західній Європі, Казахстані. Українці живуть в усіх частинах світу. Вони утворюють так звану діаспору. Слово «діаспора» в перекладі з грецької означає «розсіювання».
У Запорізькій області мешкає близько 2 млн осіб, у нашому місті Мелітополі — 160 тисяч.
На Землі населення розміщено нерівномірно. Для характеристики населення обчислюється середня густота.
Що таке середня густота та як її визначити? Густота населення — це кількість людей на одиницю площі. Щоб обчислити середню густоту, необхідно загальну кількість жителів розділити на площу території.
Середня густота у світі — близько 40 чол/км2. Так, у Європі на 1 км2 припадає 90 осіб, а в Австралії — 2 особи. В Антарктиді постійного населення немає. Найбільша кількість людей проживає в Азії (південь, схід і південний схід).
Завдання 1. Обчисліть середню густоту населення в Україні.
SУкраїни = 603,7 тис. км2.
Кількість населення = 46,7 млн чол.
Середня густота = 77 чол/км2.
Сучасні люди не однакові за зовнішнім виглядом — кольором шкіри, волосся, очей, формою черепа, обличчя. (Демонстрація зображень представників рас.)
У жителів Африки шкіра темна, жителі Азії мають жовтуватий колір шкіри. Всі ці відмінності з’явилися дуже давно, коли на Землі було небагато людей. Окремі їх групи жили далеко одна від одної, в різних природних умовах. У людей, які мешкали в найбільш спекотних районах земної кулі, шкіра поступово набула темного забарвлення, волосся стало жорстким і кучерявим (захист від сонячних опіків).
Жителі холодних країн вирізняються вузьким носом, що вповільнює вдихання холодного повітря. У людей, які мешкають на відкритому просторі із сильними вітрами та пиловими бурями, розріз очей звузився.
Колір шкіри та інші фізичні ознаки, якими одна група людей відрізняється від іншої, називають расовими ознаками.
Що ж таке раса? (Раса — це група людей з подібними расовими ознаками)
Як виникли раси на Землі?
Біблія розповідає: у Ноя було три сини — Сім, Хам та Іафет. Від них нібито й пішли три головні раси — біла, чорна та жовта. Щоправда, сама Біблія зберігає щодо цього питання цілковиту мовчанку, не роблячи жодних натяків, крім одного: Хам за дуже незначний проступок був покараний тим, що й він, і його син Ханаан, та всі їх нащадки були приречені Богом служити своїм братам та їх нащадкам до кінця віків. Пізніше тлумачення зробили Хама предком усіх негроїдних народів. Вони нібито від самого Бога мають нести вантаж прокляття та залишатися людьми другого сорту.
Що ж говорить із цього приводу наука?
Людство як біологічний вид відокремилося від світу тварин досить давно. Шкіра у перших людей навряд чи була дуже темною або дуже світлою, причому в одних вона виявилася трохи білішою, в інших — темнішою. Решту зробили природні умови, в яких опинилися ті чи інші групи людей.
Скажімо, частина опинилася в умовах тропічного поясу Землі. Тут нещадні промені сонця легко можуть обпекти оголену шкіру людини. Саме від них і ставить шкірний покрив надійний захист — шар пігментної фарби. Краще в екваторіальних степах виживали люди з більш темною кольором шкіри. Від них і пішли негроїдні племена.
Свідчить про це й те, що в усіх тропічних районах планети, а не лише в Африці, проживають саме темношкірі люди. І в Індії першими мешканцями були люди з дуже темним кольором шкіри. І в Америці в її жителів, які опинились у степових районах тропіків, шкіра темніша, ніж у їхніх сусідів, що мешкають у лісах. У білої раси шкіра виявилася білою тому, що люди з темною шкірою в північних широтах постійно зазнавали вітамінного голодування, внаслідок чого в процесі багаторічного добору виявилися менш витривалими, ніж білошкірі.
А третя раса — монголоїди. Колір шкіри, мабуть, зберігся в них від найдавніших предків, він дуже добре пристосований і до спекотного сонця, і до суворих умов Півночі. Ймовірно, монголоїди з’явилися в районах Центральної Азії. Тут постійні сильні вітри, що дмуть майже безперервно і несуть величезну кількість пилу. Вузькі щілинки очей — важлива відмітна риса монголоїдів. Звідси, із серця Азії, і розійшлися люди з вилицями, що випинають, та вузькими щілинками очей Азією, Австралією, Африкою.
Отже, під впливом виключно природних умов сформувалися головні раси Землі — біла, чорна, жовта. В результаті спілкування рас між собою з’явилися змішані раси — метиси, мулати, самбо.
Завдання 2. Використовуючи атлас для 6 класу (с. 28–29) і текст підручника (§ 44), закінчіть схему.

Учені вже давно довели рівність рас. Один із цих учених — наш співвітчизник М. М. Міклухо-Маклай. (Демонструється портрет.)
Виступ учня з випереджальним завданням про М. М. Міклухо-Маклая (використовується бібліотека журналу «Географія»: Корнєєв В. П., Корнєєв О. В. Видатні мандрівники, мореплавці та дослідники, краєзнавці.— Х.: ВГ «Основа», 2005.— С. 120–128)
Живучи на острові Нова Ґвінея, М. М. Міклухо-Маклай установив із місцевими жителями дружні стосунки. Він дуже полюбив нових друзів і у своїх книгах про них показав, що так звані «первісні» народи такою ж мірою здатні до розумового розвитку, як в будь-який інший народ на Землі.
Він стверджував, що всі люди, незалежно від місця народження, кольору шкіри, волосся та інших зовнішніх ознак, за своїми біологічними особливостями однакові.
(Зачитується уривок з поеми Дж. Н’єрере «Рівність людей» (див. додаток 2).
Папуаси вважали Міклухо-Маклая своїм товаришем. До сьогодні на узбережжі острова Нова Ґвінея є територія, що називається Берегом Маклая.
У Конституції України, ст. 21–24, говориться, що всі люди вільні та рівні у своєму достоїнстві та правах.
(Зачитують статті Конституції.)
IV. Закріплення нового матеріалу
1. Контрольно-перевірочне завдання тестового типу
1. Населення Землі — це:
а) всі живі організми, що населяють планету;
б) люди, які проживають лише на материках;
в) люди, які населяють і материки, і острови.
2. Кількість населення на планеті постійно збільшується. Найбільший приріст населення спостерігається:
а) у високорозвинених країнах;
б) у країнах, що розвиваються;
в) повсюди однаково.
3. Центром розселення людей на планеті є:
а) Америка;
б) Китай, Африка, Середня Азія;
в) Південна Америка, Австралія.
4. Населення планети розміщується нерівномірно. Головною причиною цього є:
а) природні явища;
б) зони напруженості;
в) грізний приріст населення.
5. На Землі проживає така кількість основних рас:
а) триста;
б) шість;
в) три;
г) одна.
6. Ознака, що не є вирішальною для визначення приналежності до раси:
а) колір шкіри;
б) розумова діяльність;
в) розріз очей;
г) форма обличчя.
7. Раса, що утворилася внаслідок шлюбів екваторіальної та європеоїдної рас:
а) мулати;
б) метиси;
в) самбо.
8. Слово «діаспора» в перекладі з грецької означає:
а) «розсіювання»;
б) «скупчення»;
в) «концентрація».
9. Художник намалював портрет людини з жовтуватим кольором обличчя, чорним прямим волоссям, вузькими очима, широким носом, тонкими губами. Це портрет представника раси:
а) монголоїдної;
б) негроїдної;
в) європеоїдної.
10. Людина сучасного типу з’явилася на Землі близько:
а) 60 тис. років тому;
б) 40 тис. років тому;
в) 50 тис. років тому.
11. Географічні дослідження М. М. Міклухо-Маклая проводились на острові:
а) Нова Зеландія;
б) Нова Ґвінея;
в) Сахалін;
г) Мадаґаскар.
12. Різні людські раси формуються під впливом:
а) державного устрою;
б) навколишнього природного середовища;
в) ґрунтового покриву;
г) повітряних мас.
Відповіді: 1 — в; 2 — б; 3 — б; 4 — а; 5 — в; 6 — б; 7 — а; 8 — а; 9 — а; 10 — б; 11 — б; 12 — б.
2. Геовікторина
1. До якої раси належать японці? (До монголоїдної)
2. До якої раси належать народи Скандинавського півострова? (До європеоїдної)
3. Люди не живуть в Антарктиді, тому що:
а) там нічого їсти, крім пінгвінів;
б) там дуже холодно;
в) там просто нудно.
4. Чи правда, що сьогодні п’ята частина всього населення Землі проживає в Китаї? (Так)
5. Куди люди проникли раніше — до Китаю чи Південної Америки? (До Китаю, а потім уже до Південної Америки)
6. Чи правда, що на нашій планеті щодоби народжується близько 400 тис. осіб? (Так)
V. Підбиття підсумків уроку та оцінювання учнів
VI. Домашнє завдання Додаток 1
Прізвища
Якщо в Росії найпоширенішим прізвищем є прізвище Іванов, то у світі найбільша кількість прізвищ походить від слова «коваль». В Україні — це Коваль, Коваленко, Ковальчук (у Росії — Кузнецовы). В Англії та Америці — найпоширенішим є прізвище Сміт, у Німеччині та Австрії — Шмідт, що знов-таки означає «коваль», а в Польщі — багато панів Ковальських.
Хто як обідає?
Японці їдять багато риби, китайці — рису. Північні народи впродовж століть задовольнялися олениною. Ескімоси традиційно харчувалися м’ясом китів і моржів, заправляючи його тюленячим жиром. На островах Малайзії, багатих на рослинність, але дуже бідних на тваринний світ, м’ясо — рідкісні ласощі. У вживанні їжі в різних народів є свої звички, пов’язані з умовами виживання. В китайському ресторані тобі покажуть живу змію, перш ніж віддадуть її кухарю. У В’єтнамі ловлять удавів, оскільки це найсмачніше м’ясо. Корейці їдять собак, монголи — конину, в посушливих африканських районах їдять підсмажену сарану. Французів називають «жабоїдами», а черепаховий суп вважається ласощами не лише в ресторанах Парижа. У Південній Америці індіанці завжди ласували мурашиними яйцями.
Дещо про вітання
...Різні народи по-різному вітають одне одного під час зустрічі. Наприклад, звичайне рукостискання, крім прийнятого в нас, можна зустріти в Центральній Африці. Смертельно образиться мешканець Гамбії, якщо йому замість правої руки подати ліву. В басейні річки Конґо існує звичай подавати одне одному обидві руки та, вклонившись, дмухати на них. Жителі острова Пасха, щоб привітатися, стають виструнчившись, стискають руки в кулаки, витягують їх перед собою, потім піднімають над головою, розтискають кулаки й нарешті дають рукам вільно впасти. Жителі Нової Зеландії, вітаючись, злегка труться носами, рухаючи головою вгору-вниз або ліворуч-праворуч. В Індії обмінюються поклонами та складанням рук долонями вгору на грудях. Айни під час зустрічі складають руки, підносять їх до лоба, вивертають долоням догори та плескають себе — чоловіки по бороді, а жінки по верхній губі, після чого потискують одне одному руки. Деякі малайці, вітаючись, з’єднують пальці і злегка плескають одне одного спочатку по одній, а потім по другій долоні рук. Після цього вони прикладають руки до губів або лоба. У племен, які мешкають по берегах озера Танґаньїка, вітання починається з того, що зустрічні плескають одне одного по животу, а потім плескають у долоні та обмінюються рукостисканням.
Чого не зробиш, аби бути гарною!
1. Бразілія. У племені тіно, що мешкає на північ від Амазонки, найпривабливою вважається жінка з вузьким, дуже видовженим обличчям. Тому матері стискають обличчя своїх дочок дерев’яними планками, щоб бути впевненими, що їх дівчатка не виростуть круглолицими та товстобокими.
2. Африка. Найголовнішою прикрасою жінок племені фулані вважається високий лоб, тому уланським красуням доводиться голити брови та вії, що створює видимість високого лоба.
3. Китай. Маленький розмір стопи дістають у результаті носіння з раннього дитинства одного й того ж взуття.
4. Аляска. Ескімоски острова Нонівак у кількох місцях проколюють собі нижню губу, причому не використовуючи жодних знеболювальних засобів. Потім вони вставляють в отвори намистини зі слонової кістки, поки не утворюються китиці, що нагадують бороду.
5. М’янма. Жінки вдягають мідні кільця на шию, щоб подібність до жирафа робила їх більш привабливими для місцевих чоловіків.
6. Конґо. Чоловіки племені бабула віддають перевагу жінкам без передніх зубів. Їх вибивають каменем, а решту шліфують, щоб краї були гострими.
День Святого Валентина в різних країнах
У Великій Британії цього дня люди відправляють листівки не лише своїм знайомим, друзям і коханим, але і своїм домашнім улюбленцям. А японці перетворили це свято на своєрідний «День 8 Березня для чоловіків» і тепер подарунки 14 лютого прийнято дарувати представникам сильної статі. Ще в Японії проводять конкурс на найгучніше освідчення в коханні. Юнаки та дівчата сходять на поміст та по черзі з усіх сил кричать усе, що хочуть, своєму коханому. Переможець отримує приз. Італійці вважають своїм обов’язком подарувати в цей день коханим солодощі. Тому в Італії його називають солодким. Французи першими ввели послання закоханих — чотирирядкові вірші. Фіни в День кохання дарують одне одному подарунки у формі серця.
Додаток 2
РАВЕНСТВО ЛЮДЕЙ
(отрывок из поэмы)
Люди равны,— говорю я,
подчеркивая слово «люди».
Ошибок их не ищу я,
Жизнь всех сама рассудит.
О доблестях их не сужу я,
Хороший поступок труден.
Однако люди есть люди —
Истину помни простую.
Возьмем для примера воду:
Повсюду она иная —
Вода из водопровода
И в речке, где рыбка играет,
В тучках — в плохую погоду,
На травах — росой сверкает,
Но сущность свою не меняет:
Быть жидкой — ее природа.
…Вот так же и люди на свете:
равны, хоть различий немало —
в возрасте, в росте и в цвете,
в знаниях и в идеалах;
одним — улыбка, приветы,
других — лишь ругать пристало,
но в жизни одно начало
у всех — не забудь об этом.
Не только природой от века,
Но сутью своей глубинной
Люди равны — от калеки
до грозного исполина;
одни — бурливы, как реки,
другие — крепки, как плотины.
В чем зло и добро гражданина?
Они — в самом человеке.
Равенство есть и будет,
Оно — не момент похожесть,
Стертых, лежащих грудой,
Словно циновки на ложе;
И пусть различие судеб
По-разному всех тревожит,
Но Равенство — я итожу! —
В том, что все они — люди.
Дж. Ньерере (Танзания)
Категорія: Конспекти уроків | Додав: Вчитель
Переглядів: 4661 | Завантажень: 750 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.7/3
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]