ТЕРМІНИ І ПРИКМЕТНИКИ У СКЛАДІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ
14.11.2010, 10:08
ТЕРМІНИ І ПРИКМЕТНИКИ У СКЛАДІ ГЕОГРАФІЧНИХ НАЗВ
Н. В. Свір, завідуюча лабораторією методики викладання географічних дисциплін,
ХНУ ім. В. Н. Каразіна
Географічні назви під час вивчення географії є певною мірою ахіллесо¬вою п’ятою, адже потрібно запам’я¬товувати велику їх кількість, а зву¬чання деяких назв досить склад¬не, незвичне. Значно полегшує запам’ятовування географічних назв розуміння їхнього походжен¬ня. Крім того, це підвищує інтерес учнів при вивченні предмета.
Але використання топонімічного матеріалу без систематизації може тільки нашкодити пам’яті учнів, тому що потрібно робити численні переклади з різних мов. Щоб уник¬нути цього, необхідно топоніміч¬ний матеріал привести в систему. Це можна зробити, якщо зверну¬ти увагу на географічні назви, які найчастіше зустрічаються в їх скла¬ді терміни і прикметники (такі, як гора, річка, озеро, великий, білий, чорний, червоний, жовтий та інші).
У таблиці подано терміни і при¬кметники, які найбільш часто вхо¬дять до складу географічних назв на розповсюджених мовах.
Гора (гори, хребти): Копетдаґ («Багатогір’я»), Алатау (Алатоо — «Пістряті гори») в Середній Азії; Алтинтаґ («Золоті гори») і Наньшань («Південні гори») в Централь¬ній Азії, Ямантау («Дурна гора», навколо якої знаходяться боло¬та) — вершина Південного Уралу; Чатирдаг («Намет-гора», оскільки має чотирикутну форму), Карадаг («Чорна гора») — Кримські гори; Юні-Тепе — («Липова вершина»); Монблан («Біла гора» з французької) і Монте-Роза ( з італійської) — головні вершини в Альпах; Монтевідео («Гора видна») — столиця Уруґвая, Монтана і Вермонт («Зе¬лені гори») — штат США.
Річка: Кизилсу, Сарису — назви річок в Азії; Грін-Рівер («Зелена річка»), Ріо-Ґрандедель-Норте в Мексиці («Велика північна річка»); Ріо-Неґро-річка в Південній Америці; Синзян («Західна річка»); барель-Аб’яд і Барель-Азрак — назви Білого, Голубого Нілу з арабської.
Озеро: Аджамка («Гірке озеро»), Кагул («Кругле озеро», з тюркської), Саки («Мішок»), Ялпуг («Цукрове»), Янгул («Нове озеро»), Іссик-Куль («Гаряче озеро» — тому що не замерзає), Лаго-Маджоре («Велике озеро» з італійської); Грейт-Солтлейк («Велике солоне озеро») в Північній Америці, Хубей і Хунань («До півночі і до півдня від озера») — провінції в Китаї.
Великий: Улуґмузтаґ («Велика льодяна гора») — назва вершини Куньлуня, Улутау — гори в Казахстані; Ґрейт-Фоллс («Великий водоспад») — місто у верхів’ях Міссурі; Біг-Хорн («Великий ріг») — назва відрога Скелястих гір; Ріо-Ґранде — назва згаданої вище річки та ще декількох річок; гранд-Каньйон («Великий каньйон») на р. Колорадо.
Білий: Лівн (від Лібнан) — назва хребта і країни; Бланко і Касабланка («Білий дім») — мис і місто в Африці; Уайт — острів на південному узбережжі Великої Британії; в Північній Америці є річки Уайт-Рівер.
Чорний: Каракорум («Чорна осип») — назва гір у Центральній Азії; Карабах («Чорний сад») — нагір’я на Кавказі; Каратау — відрог Тянь-Шаню; Кара-Боґазгол («Чорної пасті затока»), Блек-Рівер — річка в Північній Америці; Судан — назва країни.
Червоний: Кизилкум («Червоний пісок»), Кизил-Ірмак («Червона річка») — річки в Малій Азії; Колорадо — річка в Південній і Північній Америці.
Жовтий: Єллоустон («Жовтий камінь») — річка в Північній Америці; Америлло — місто в США; Хуанхе — річка.
Деякі із наведених термінів і при¬кметників входять до складу географічних назв і на інших мовах, на¬приклад, у монгольській (нур, або нор — «озеро»: Кукунор — «Синє озеро», Далайнор — «Велике озе¬ро»), перській (руд — «річка»: Герлруд — «Гірська річка», Сефидруд — «Біла річка»).


Категорія: Цікава географія | Додав: Вчитель
Переглядів: 1441 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]